شاتل‌لند - گیم‌سنتر
فروشگاه گیفت کارت
 
فروش لپتاپ و الترا بوک فروش محصولات MSI
بازی تانکی آنلاین فروش کنسول‌‌های بازی و لوازم جانبی
اوتاکو سبکی برای زندگی!
نویسنده:
صفحه شخصی من - تیم نقد سایت انیم آپ با بیش از 5 سال فعا...
User_image

اوتاکو کیست؟ اصلا اوتاکو بودن چه معنایی دارد؟ کلمه "اوتاکو" از کجا آمده است؟ همه این موارد سوال هایی هستند که خیلی از افرادی که با این قشر از جامعه برخورد میکنند از آنها می پرسند. انیمه، مانگا، ناول و ویژوال ناول ها بشدت جذاب اند و بخش عظیمی از اقتصاد و فرهنگ ژاپن را شکل میدهند. آثار هنری، موسیقی، خوانندگان مصنوعی و هولوگرافیکی، لباس و مد، طراحی های داخلی و دکوراسیون، تابلوهای اعلان عمومی، مراسم سالیانه و.....همه و همه بخش های دیگر جامعه ژاپن هستند که تحت تاثیر انیمه و محصولات مشابهش قرار گرفته اند. جذابیت این عرصه به قدری زیاد است که جمعیت زیادی را از تمام نقاط دنیا شیفته خود کرده است، از هر زبان و فرهنگی. حتی در کشور خودمان نیز تعداد کسانی که شیفته انیمه و مانگا شده اند کم نیستند.

اما اوتاکو به چه معناست؟اوتاکو کلمه ای ژاپنی مترادف با معتاد است. البته نه اعتیاد به مواد مخدر! خیر بلکه بصورت ادبی و غیر ادبی به منطور بیان علاقه بیش از حد یک فرد به چیز خاصی یا رفتار خاصی استفاده می‌شود. ولی خب می‌توان گفت که این کلمه ویژگی صفت بودن و عامه بودن خودش را از دست داده و امروزه بصورت خاص تر و بعنوان معرف و وجه اشتراکی بین تمامی عاشقان محصولات فرهنگی ژاپن از آن استفاده می‌شود.

کسانی که انیمه می‌بینند و مانگا می‌خوانند و در دنیای پر احساس و پر مفهوم آن غرق شده اند، به آن‌ها اوتاکو گفته می‌شود. افرادی که بخش اعظمی از زندگیشان تحت تاثیر چنین آثاریست و همیشه به دنبال تجربه بیشتر و بیشتر داستان‌های ژاپنی اند. کسانی که عاشق حرکات و سبک گفتار شخصیت‌های انیمه ای مورد علاقه شان هستند و همیشه سعی در تقلید از رفتار آن‌ها دارند و همچنین تقریبا افکار باز تر و دید وسیعتری در مقایسه با دیگران نسبت به زندگی دارند.

پس از جهانی شدن کلمه اوتاکو، روز جهانی اوتاکو‌ها نیز به ثبت جهانی رسید و سالانه در این روز (15 دسامبر هر سال) تمامی اوتاکویان جهان با کشیدن حالت خوشحال روی مچ دستهایشان اوتاکو بودن خودشان را اعلام می‌کنند. همچنین مراسم و جشن‌های بزرگی نیز در شهرهایی که قشر اوتاکو بزرگی در خود جای داده اند در ژاپن برگزار می‌شود. انیمه و مانگا با وجود مهم بودن نقش اقتصادی و تجاری که دارند، در ژاپن آموزش و پرورش را نیز تحت تاثیر خود قرار داده اند بصورتی که در حال حاضر در ژاپن بیش از 1500 مدرسه گویندگی و دوبلوری شخصیت‌های انیمه ای تاسیس شده است. با وجود همه این موارد، تا 7 یا 8 سال پیش در ژاپن کسی را اوتاکو قلمداد کردن به معنای توهین و ناسزا گفتن به آن فرد بود! خب این جمله تا حدودی درست است ولی حقیقت این نیست. در ژاپن پشتیبانی از این صنعت همه گیر نیست، بصورتی که بسیاری از شهرهای بندری جنوبی ژاپن علاقه ای به استفاده از این صنعت بعنوان شغل ندارند و می‌توان گفت که ساکنان آن شهرها نیز علاقه زیادی به این محصولات ندارند.

هرچند تقریبا از هر 100 نوجوان ژاپنی بیش از 80 نفر انیمه می‌بینند و مانگا می‌خوانند ولی کسانی که در این شهرها قرار گرفته اند معمولا تحت فشارند و بصورت پنهانی و با مخفی کردن اوتاکو بودنشان به دنبال کردن علاقه شان می‌پردازند. خوشبختانه تعداد شهرهایی که در ژاپن با قشر اوتاکوها مشکل دارند خیلی کمتر شده است. مراکز بزرگی که جمعیت زیادی از اوتاکوها را در خود جای داده اند بیشتر در توکیو و شهرهای بزرگ دیگر ژاپن هستند. و البته دیگر اوتاکو گفتن به فرد دیگری ناسزا محسوب نمی‌شود!

و اما جامعه اوتاکوهای ایرانی....متاسفانه یکی از تحت فشارترین اوتاکویان جهان ایرانیان هستند! چون نه تنها در کشور ما درک درستی از معنی و مفهوم مانگا و انیمه وجود ندارد بلکه راه‌های شناخت و آشنایی با آن‌ها نیز خیلی کم هستند و یا نمی‌توان از آن‌ها برای معرفی کردن این صنعت استفاده نمود. بیشتر اوتاکویان ایرانی مجبورند علاقه خود و در اکثر مواقع گوشی، تبلت و یا لپ تاپ های خود را نیز از آشنایان، غریبه‌ها و حتی بیشتر دوستانشان مخفی کنند، چون قطعا معرفی و شناساندن چنین سبکی از زندگی کار بسیار دشواریست و متاسفانه در اکثر موارد با کارتون قلمداد کردن انیمه و بدون درک کردن احساساتشان کودکانه دانستن علاقه اوتاکویان از توهین و ناسزا هم برایشان بدتر است.

امیدوارم که انیمه و مانگا و اسم اوتاکو بهتر و کاملتر در جامعه‌های فرهنگی و سرگرمی کشورمان شناخته شوند. طبق آخرین آمار ANN تعداد اوتاکویانی که در کشور امریکا زندگی می‌کنند به رقم تقریبی 11 میلیون نفر می‌رسد! جامعه اوتاکویان آمریکا علاوه بر جشن‌های سالانه و مراسمات بزرگ در حال حاضر می‌توانند در 5 دانشگاه بزرگ به رشته‌هایی اعم از طراحی شخصیت‌های انیمه ای، طراحی انیمه(انیماتور)، نویسندگی انیمه، نویسندگی مانگا، مانگاکایی (طراحی مانگا) و چندین رشته ادامه تحصیل دهند و همچنین میتوانند به فروشگاه‌های بزرگ و تخصصی مربوط به فیگورها، پوستر‌ها، گیم‌ها و لوازم انیمه ای نیز مراجعه کنند. امیدوارم که چنین امکانات و پشتیبانی نیز در کشور پیاده شوند و البته مهمتر از هر چیزی مفهوم انیمه و مانگا و اوتاکو بودن درک شود.

و در نهایت; می‌توان ساده تر گفت که اوتاکوها عاشق اند، به راحتی در مورد علایقشان حرف می‌زنند، کسانی هستند که عمیقا انیمه و مانگا را دوست دارند و هر وقت که بتوانند در هر مکانی این محصولات را دنبال می‌کنند. آن‌ها پول بسیاری را صرف خرید نسخه‌های ویژه و فیگورهای جذاب می نمایند و هرگز از اوتاکو بودنشان پشیمان نمی‌شوند. آنها ساده تر از بقیه گروه‌های خاص جامعه زندگی میکنند و بیشتر اوقات شاد و جذاب اند. جامعه اوتاکوها در جهان پیچیده و عظیم است ولی چیزی که آن‌ها را خاص و صمیمی میکند یک رنگ بودنشان است. این جامعه بزرگ یک زبان دارند به اسم انیمه و یک کتاب به اسم مانگا و از زندگی و تجربیاتشان راضی و خوشحالند و نسبت به هر اتفاقی که در زندگیشان می‌افتد واکنش‌های خاص و بیشتر انیمه ای به نمایش میگذارند و همیشه در مورد انیمه مورد علاقه شان حرف می‌زنند.

اوتاکو بودن نه یک بیماریست، نه یک اعتیاد.....بلکه سبکی از زندگیست.

از علاقمندان به همکاری در بخش نقد، ترجمه و ادیت در زمینه انیمه، انیمیشن، مانگا و کمیک دعوت به عمل می آوریم تا به ما یاری برسانند. برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت انیمه آپ مراجعه نمایید

"این مقاله در راستای سری همکاری های دو وبسایت پردیس گیم و انیمه آپ، برای سایت پردیس گیم تهیه گردیده است."

نوشته شده در: 3 آبان 1395
دسته: مطلب متفرقه
این ویدئوها رو دیده‌اید؟
  • The Breakout Club
  • FROSTPUNK
  • Shadow of The Tomb Raider
 

آموزش آنریل انجین 4آموزش آنریل انجین 4

آموزش یونیتی سه بعدیآموزش یونیتی سه بعدی

آموزش یونیتی دو بعدیآموزش یونیتی دو بعدی

آموزش سی شارپ در یونیتیآموزش سی شارپ در یونیتی

آموزش واقعیت مجازی در یونیتیآموزش واقعیت مجازی در یونیتی

آموزش گیم میکر استودیو آموزش گیم میکر استودیو GameMaker
 
 
ثبت دیدگاه
 
جهت ثبت دیدگاه باید سه روز از ثبت نام شما گذشته باشد.
 

"متاسفانه یکی از تحت فشارترین اوتاکویان جهان ایرانیان هستند!"
100% با این جمله موافقم
به هر کی گفتم انیمه میبینم مسخرم کرده که بچه ای و ازین حرفا
ینی آرزو به دل موندم که به یکی اینو بگم و ازم درخواست انیمه بکنه و یا اونم اوتاکو باشه
متاسفانه یه سری انیمه های برای رده سنی پایین رو توی ایران پخش میکردند مردم طرز فکر بدی نصبت به انیمه پیدا کردند
چی میشد ایران میومد ناروتو و یا توکیو غول و یا وانپیس و... رو پخش میکرد؟ درسته دستخوش یه سری سانسور هایی میشد ولی شاید اینجوری جامعه طرز فکر بهتری نصبت اوتاکو ها داشتند
البته ارزوی من اینه که افراد کوتاه فکر و سطحی نگر متوجه بشن انیمه کارتون تام جری نیست لطفا هرچیزی را با تحقیق و سند مورد مقایسه قرار دهید نه سطح فکر خودتون ایا داخل کارتون تام جری......و.......هست
میدونم در نهایت آرزوی خوردن "رامنِ" ژاپنی و اصیل رو که از بچگی و انیمه‌ی "ناروتو" بهم به ارث رسیده با خودم به گور میبرم !!!
خو مریضین آخه یجوری میسازین که اونقد با مزه طرف بخوره ما اینطرف هلاک شیم ؟ تو کف بمونیم تا آخر عمر؟

میدونم ربط مستقیمی به مقاله نداشت ولی جدا مث یه داغ تو دلم مونده چندین و چند ساله!!!!
این دنیا طوری هستش که به هرچی باور کنی همون میشه
یعنی شما یکجورایی باور داری اون رامن رو نمیخوری
پس پولدار هم بشی نمیخوری

پس باورت رو تغییر بده و بهت پشنهاد می کنم

هم مستند راز 1 رو ببینی ( 5 6 بار )

هم سخنرانی های دکتر شاهین فرهنگ در مورد انسان موفق رو حتما بخر


( این چیزا مفتیش رو نه میبینی نه روت اثر می کنه. به هرکسی هم خواستی بدی نصف پولش رو بگیر )
@devaxiv
گل گفتی طوری میسازن که ادم دلش میخاد بره ژاپن فقط رامن بخوره. یادمه هفت سال پیش وقتی ناروتو رو شروع کردم هروز دنبال دنبال دستور پخت رامن بودم که اخرش هیچ کدام از موادش تو ایران پیدا نمیشد و مجبوری نودل رو رامن فرض کردم؛)

@alipower
باور داشتن خیلی مهمه ولی رسیدن به هدف خیلی صبر و تلاش میخاد خیلی که خیلیا نداذن و وسط راه نا امید میشن. من خودم بارها شده که اهنگسازی رو ول کردم دوباره چسبیدم بهش کلا زندگی همینجوریه. ۱۰ درصد مردم به عنوان هدف بهش فکر میکنن بقعیه رویا
البته باید اینم اضافه کرد که اوتاکو های کشور عزیزمون "یکم" بیش از حد غرق انیمه میشن ...و خب ترول های خوبیم از بعضیاشون میشه دراورد...جدا بعضی از عزیزان ایرانی انیمه به قدری چطور بگم غیرقابل تحملن که آدم آرزو میکنه هیچوقت اونو به چشم یه اوتاکو نبینن..
غرق هر چیزی بشی تاثیر منفی روت میزاره
ببین سجاد گرموری ریاس رو میشناسی؟ D:
این بچه انقد غرق انیمه شده که ضمن گذاشتن عکس هایی از شخصیت محبوبش زیر هر عکسش هم یه فوش خار مادر به کسایی که اون شخصیت رو توی انیمه اذیت کردند زیر نویس میکنه
عشقش هم ریاس از انیمه dxd هست به این شخصیت یه فوش بدی جلوش دو تا فوش خار مادر بهت میده D: اطلاعات بیشتر میخواید عکسا رو براتون تو تلگرام میفرستم D:
:))) آره مشیناسمش عزیز به شخصه خودم ترولش میکردم
:دی نمیدونم منو دیدین اونجا یا نه ولی بین انیمه بازا به Persona شناخته شدم هستم بیشتر :دی
و اینکه سجاد دیگه خدای meme های انیمه ای شدهXD
مشاهده 2 پاسخ دیگر