شاتل‌لند - گیم‌سنتر
فروشگاه گیفت کارت
 
فروش لپتاپ و الترا بوک فروش محصولات MSI
بازی تانکی آنلاین فروش کنسول‌‌های بازی و لوازم جانبی

God Of War مقاله

صفحه شخصی من وبلاگ من - خبرنگار،مترجم و نویسنده‌ی سایت - اهل گیم...
تصویر نویسنده
بررسی ویژه نمایش God of War

همانطور که می‌دانید چند روز پیش در کنفرانس سونی تریلری جدید و حماسی از عنوان God of War به نمایش درآمد که ابعاد جدیدی از این بازی را نشان می‌داد. از جمله شخصیت‌های جدید، مکان‌های متنوع، مبارزات سریع و خشن و ... بلاشک این تریلر یکی از معدود نقاط قوت کنفرانس سونی بود که بر میزان هایپ هواداران بیش از پیش اضافه کرد. پس از چند بار مشاهده‌ی این تریلر، نکاتی در آن توجه ما را به خود جلب کرد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

در ابتدای تریلر کریتوس و آتریوس را سوار بر یک قایق کوچک می‌بینیم که در حال عبور از منطقه‌ای مه آلود هستند. "کوری بارلوگ" (کارگردان بازی) چند روز پیش طی مصاحبه‌ای اشاره کرد که بازیکنان می‌توانند در طول بازی این قایق را کنترل کنند و در فواصل بین مکان‌ها و دنیاهای مختلف بازی از آن استفاده کنند و احتمال می‌رود که گشت و گذار با این قایق یکی از نکات کلیدی گیم‌پلی باشد. هنگامی که دوربین بالا می‌آید، شاید اولین چیزی که ذهن ما را به خود مشغول کند تغییری کوچک در ظاهر تبر کریتوس است. در تریلری که پارسال در E3 2016 نمایش داده شد، سه عدد سوراخ روی تبر مشاهده می‌شد که در این تریلر جدید تغییر کرده و به جای آن، دو عدد نگین آبی رنگ روی تبر می‌بینیم. اینکه سازندگان خودشان ظاهر تبر را تغییر داده‌اند یا تبر در طول بازی بواسطه‌ی آپگریدهای سلاح یا یک اتفاق خاص این شکلی شده معلوم نیست. 

وقتی که کریتوس از جایش بلند می‌شود باز هم متوجه یک تغییر دیگر در ظاهر او می‌شویم. اگر دقت کنیم روی ساعد دست چپ او یک قطعه طلایی رنگ وجود دارد که در اواسط تریلر معلوم می‌شود که این یک سپر مکانیکی است و کریتوس می‌تواند در شرایط مختلف آن را باز و بسته کند. از این سپر می‌توان هم برای دفاع و هم به عنوان یک سلاح تهاجمی استفاده کرد و حتی قابلیت ترکیب و اجرای کامبوهای مختلف با تبر را نیز دارد (ترکیبی از کاپیتان آمریکا و ثور!).

در ادامه کریتوس تبرش را به دلیلی نامشخص (شاید چون گم شده‌اند) به درون آب پرتاب می‌کند. اگر دقت کنیم بر روی صخره‌ (یا لاشه کشتی یا ...) روبرو عبارتی به زبان نوردیک باستان نوشته شده است که به دلیل ناخوانا بودن بعضی از رون‌ها (رون: حروف الفبای نوردیک باستان) نمی‌توان آن را به طور دقیق ترجمه کرد.

پس از اینکه کریتوس تبرش را پرت کرد، دستش را به منظور بازگشت تبر بالا می‌گیرد (همانطور که می‌دانید تبر کریتوس همانند چکش "ثور" می‌تواند با یک حالت بومرنگ مانندی به دست صاحبش بازگردد) ، اما می‌بینیم که تبر برنمی‌گردد چرا که "یورمونگاند" تبر را گرفته است (در اواخر این مطلب بیشتر توضیح می‌دهیم).

در لابلای این صحنه‌ها شاهد دیالوگ‌هایی بین کرتوس و آتریوس هستیم که به شرح زیر است:

آتریوس: تو گفتی که من نفرین شدم. فکر می‌کنی ضعیفم چون شبیه به تو نیستم.

کریتوس: تو همه چیز رو نمی‌دونی پسر.

آتریوس: نه. اما حداقل حقیقت رو می‌دونم.

کریتوس: حقیقت....حقیقت.. ؟

اما داستان نفرین شدن آتریوس چیست؟ آیا این همان نفرین نحسی است که همیشه از کریتوس به خانواده و نزدیکانش سرایت پیدا کرده؟ آیا چون آتریوس دچار این نفرین شده است خدایان نورس به دنبال این پسر هستند و به همین دلیل است که کریتوس از او محافظت می‌کند؟ منظور از حقیقت کدام حقیقت است؟ گذشته‌ی تاریک کریتوس؟ ...

در ادامه‌ی تریلر کریتوس و پسرش را در منطقه‌ای کوهستانی و برفی (احتمالا "یوتون‌هایم") می‌بینیم که روبروی آن‌ها یک جسد بسیار عظیم روی زمین افتاده است (احتمال می‌رود این جسد متعلق به "یمیر، یوتون بزرگ" باشد). در کنار آن جسد نیز یک پتک بسیار بزرگ قرار دارد. عده‌ای می‌گویند شاید این پتک همان "میولنیر" (پتک ثور) باشد که به شخصه آن را بعید می‌دانم. چون بنظر می‌رسد این پتک بزرگ متعلق به همان جسدی است که روی زمین افتاده. و از آنجایی که به احتمال قوی "ثور" در بازی حضور دارد و زنده است ، منطق حکم نمی‌کند که پتکش را در اینجا ببینیم. نکته بعد اینکه سازندگان هنوز نگفته‌اند که قصد دارند خدایان نورس را در چه مقیاسی به تصویر بکشند. عقیده شخصی من این است که احتمالا همانند نسخه‌های قبلی، خدایان را در مقیاس و شکلی شبیه به انسان‌ها ببینیم نه غول‌های عظیم‌الجثه (البته در نسخه‌های قبل تعدادی از خدایان می‌توانستند سایز خود را تغییر دهند! ولی شما در حالت پیشفرض اندازه‌ی آن‌ها را در حد انسان‌ها درنظر بگیرید).

در همین صحنه اگر به پشت کریتوس نگاه کنیم یک سر قطع شده می‌بینیم که کریتوس آن را به کمربند خود بسته است. از آنجایی که کریتوس ید طولایی در بهره‌وری از کله‌های دشمنان خود دارد، می‌توان این حدس را زد که این کله هم متعلق به یکی از باس‌‌های بازی است که کریتوس آن را به غنیمت برده و از آن برای باز کردن درها یا مبارزات استفاده می‌کند. اگر نسخه‌های قبلی God of War را بازی کرده باشید باید بدانید که کریتوس در نسخه‌ی اول و دوم از کله‌ی  "مدوسا" برای خشک کردن دشمنان و در نسخه‌ سوم از کله‌ی "هیلیوس" به عنوان چراغ‌قوه (!) و flashbang (!) استفاده می‌کرد.

می‌توان محتمل دانست که این سر متعلق به "میمیر" است. یکی از خدایان نورس که به سبب دانش بالایش شهرت داشت و نگهبان چاه الهام و آگاهی در یوتون‌هایم بود. "میمیر" در طی یک جنگ توسط ونیرها کشته شد و سرش از بدن جدا شد و برای "اودین" فرستاده شد. "اودین" با جادو و سحر سر قطع شده "میمیر" را از فاسد شدن نجات داد و کاری کرد که به حرف بیاید. بعد از آن "اودین" برای تصمیمات خود از سر "میمیر" مشاوره می‌گرفت و بواسطه او بر دانش و آگاهی خود اضافه می‌کرد.  احتمال اینکه این سر مربوط به "هایمدال" (خدای روشنایی) باشد نیز زیاد است. و نکته دیگر اینکه طبق افسانه‌ها "هایمدال" می‌توانست چیزهای نامرئی و دوردست‌ها را به وضوح ببیند. در نسخه سوم کریتوس از سر "هیلیوس" برای دیدن چیزهای نامرئی هم استفاده می‌کرد.

در ادامه تریلر دو گرگ با چشمانی درخشان را می‌بینیم که عده‌ای معتقدند یکی از آن‌ها گرگ معروف دنیای نورس یعنی "فنریر" است. اما از آنجایی که طبق افسانه‌ها "فنریر" یک گرگ بسیار عظیم‌الجثه و با ابهت است، بنده این نظریه را چندان درست نمی‌دانم. و خب اینکه یکی از شخصیت‌های کلیدی و بسیار مهم را اینطور ساده و بدون پیش مقدمه نشان دهند کمی غیرمنطقی است. در ضمن "فنریر" باید طراحی منحصربفرد و با ابهتی داشته باشد که در اینجا می‌بینیم که دو گرگ شبیه به هم هستند و چیز بخصوصی وجود ندارد که یکی از آن‌ها را مهم‌تر و متفاوت‌تر از دیگری نشان دهد. عده‌ای دیگر احتمال می‌دهند که این دو گرگ همان فرزندان "فنریر" یعنی "اسکول" و "هاتی" باشند. اما باز هم می‌توان این نظریه را رد کرد چون طبق افسانه‌های نورس "اسکول" چشمانی آبی رنگ و "هاتی" چشمانی سفید رنگ دارد. در تصویر زیر می‌توانید ببینید این دو گرگ هر دو چشمانی زرد رنگ دارند. خب پس می‌ماند دو گرگ معروف دیگر یعنی "گری" و "فرکی"؛ این دو گرگ از همراهان و محافظان "اودین" هستند و از تخت پادشاهی او محافظت می‌کنند.

در ادامه تریلر، کریتوس و آتریوس به مکانی وارد می‌شوند که پر از زیور‌الات و عتیقه‌جات است. در اینجا کوزه‌ای توجه کریتوس را به خود جلب می‌کند. بر روی این کوزه گذشته‌ی نحس و تاریک کریتوس که مملوء از خونریزی و نفرت بوده است نقش بسته. در لابلای این صحنه‌ها، به دیالوگ‌های یک مرد می‌توان اشاره کرد. نمی‌توان دقیق حدس زد این مرد چه کسی هست اما حاضرم شرط ببندم که یکی از آنتاگونیست‌های بازی است!

"دور از خونه‌ت هستی مگه نه؟ همیشه به این فکر می‌کردم که شما بهتر و داناتر از ما هستید"

در ادامه تریلر، زنی را می‌بینیم که در یک کلبه مشغول صحبت با کریتوس است و به او هشدار می‌دهد که خدایان نورس به دنبالش خواهند آمد. نمی‌توان دقیق حدس زد که این زن چه کسی هست. عده‌ای معتقدند این زن مادر آتریوس است که به شخصه قبول ندارم. چون مادر آتریوس باید حداقل ظاهری شبیه به آتریوس داشته باشد. آتریوس موهایی قرمز و چشمانی آبی دارد اما این زن موهایی تیره و چشمانی سیاه رنگ دارد. نکته دیگر برای نقض این موضوع هم این است که به راحتی می‌توان فهمید مادر آتریوس در ابتدا و حتی قبل از شروع بازی از پیش آن‌ها رفته است. اما این سکانس مربوط به اواسط بازی است. چون اگر دقت کنید روی دست کریتوس همان سپر مکانیکی قرار دارد و خب با توجه به تریلر نخست می‌دانیم که او در ابتدای بازی این سپر را در اختیار ندارد و احتمالا در میانه بازی آن را بدست می‌آورد...علاوه بر این بنظر می‌رسد که این زن از گذشته‌های کریتوس با خبر است و به همین سبب به کریتوس می‌گوید که کاری به گذشته‌هایش نداشته باشد و فقط وظیفه‌ی پدری‌اش را در قبال آتریوس ادا کند.

در تصویر زیر یک غول را می‌بینیم که بنظر می‌آید یک "یوتون" یا شاید هم "ترول" باشد که در یوتون‌هایم اقامت دارد.

کریتوس در حال نبرد با تعدادی موجود که بنظر می‌آید "دراگر" (موجوداتی از نژاد Undeadها) باشند. این صحنه‌ها نشان می‌دهد که مبارزات هنوز همان چاشنی سرعت و خشونت نسخه‌های قبل را هم دارد.

کوتوله‌ای که در تصویر زیر می‌بینید در واقع "سیندری" نام دارد (اگر در یوتیوب زیرنویس تریلر را فعال کنید می‌بنید که نام این شخص را "سیندری" می‌نویسد). "سیندری" یک دورف آهنگر است که احتمالا در اینجا قصد دارد به نحوی به کریتوس و پسرش کمک کند. علاوه بر این در قسمتی دیگر از تریلر یک دورف دیگر را مشاهده می کنیم که گویی قصد دارد تغییری در تبر کریتوس ایجاد کند یا آن را آپگرید کند. با توجه به ظاهر او ، عده‌ای معتقدند دورف دوم همان "بروکر" معروف است. "سیندری" و "بروکر" در ساخت "میولینر" (پتک ثور) نقش داشتند.

در ادامه می‌بینیم که آتریوس در حال گریه کردن است و کریتوس او را دلداری می‌دهد. شاید این صحنه مربوط به یکی از سناریوهای تراژدیک داستانی باشد (مانند کشته شدن یکی از دوستان آن‌ها). یا پی بردن آتریوس به حقیقتی غم‌انگیز یا ...  همچنین با توجه به خونی که روی صورتش وجود دارد می‌توان احتمال داد که شاید آتریوس مجبور شده است کسی را بکشد.

با توجه به تصویر زیر که کریتوس در حال مبارزه با یک انسان است، می‌توان فهمید که در دنیای نورس فقط هیولاها و غول‌ها دشمنان کریتوس نیستند. همچنین در انتهای سالن آتریوس را می‌توان مشاهده کرد.

پس از این صحنه می‌بینیم که آتریوس به دلیلی روی زمین می‌افتد.

در تصویر زیر یک پیکان ویژه را مشاهده می‌کنید که کریتوس به آتریوس می‌دهد. همچنین تیرهای سبزرنگ  نشان از این دارد که احتمالا توانایی‌ها و قدرت تیراندازی آتریوس در طول بازی تغییر می‌کند.

در لابلای این صحنه‌ها می‌توان به صحبت‌های کریتوس اشاره کرد که در حال نصیحت کردن آتریوس است و به او هشدار می‌دهد که در این مسیر سخت و بیرحمی که مقابلشان قرار دارد نباید برای کشتن دشمنان احساسات به خرج دهد و در صحنه‌ای می‌بینیم که آتریوس با خشونت هر چه تمام‌تر چاقویش را در سر یکی از هیولاها فرو می‌کند و او را می‌کشد. یا مثلا در صحنه هایی دیگر آتریوسی که تا دیروز نمی‌توانست به یک گوزن شلیک کند، هم‌اکنون به روی دوش هیولاها می‌پرد و آن‌ها را متوقف می‌کند تا کریتوس کارشان را تمام کند. این موضوع بیانگر این است که منش و رفتار کریتوس بر آتریوس تاثیر می‌گذارد و کم‌کم او را از یک پسربچه به یک سلحشور تبدیل می‌کند.

در ادامه‌ی تریلر که در واقع دنباله‌ی همان صحنه‌های اول تریلر است، کریتوس و آتریوس را سوار بر قایق می‌بینیم که موجودی در کنار آن‌ها در حال بالا آمدن زیر آب است. اگر به گوشه تصویر دقت کنید یک مجسمه می‌بینید که احتمالا مربوط به یکی از خدایان است (ثور؟).

سپس "یورمونگاند" (مار بزرگ میدگارد) از زیر آب بالا می‌آید و تبر کریتوس را به او پس می‌دهد و سپس با کریتوس و آتریوس صحبت می‌کند. اما از انجایی که کریتوس زبان نوردیک را متوجه نمی‌شود از آتریوس می‌خواهد که صحبت‌های او را برایش ترجمه کند (اینکه چطور کریتوس پس از چند سال هنوز چیزی از زبان نوردیک نمی‌داند نیز جای تامل دارد و قطعا دلیل این موضوع در بازی توضیح داده خواهد شد) . آتریوس می‌گوید که "یورمونگاند" قصد دارد به آن‌ها کمک کند.اما چرا "یورمونگاند" باید به کریتوس و آتریوس کمک کند؟

طبق افسانه‌ها "یورمونگاند" ماری دریایی و یکی از فرزندان "لوکی" است که توسط "اودین" تبعید شده و به درون دریا انداخته شده است. این مار به تدریج آنقدر رشد می‌کند و بزرگ می‌شود که دور تا دور کل زمین (میدگارد) را در برمی‌گیرد و سرش به دمش می‌رسد! "یورمونگاند" با خدایان و به خصوص با "ثور" دشمنی دارد. بالاتر توضیح دادیم که خدایان به کریتوس و پسرش نیز میانه خوبی ندارند. شاید "یورمونگاند" این موضوع را می‌داند و به همین سبب که دشمن آن‌ها مشترک است قصد دارد به کریتوس برای هدفش کمک کند و در مقابل انتظار خواهد داشت که کریتوس نیز در نبرد بزرگ بر علیه خدایان (راگناروک) با وی و برادرش "فنریر" تشکیل ائتلاف دهد! 

نوشته شده در: 28 خرداد 1396
دسته: مقاله، God Of War
این ویدئوها رو دیده‌اید؟
  • God of War - The Lost Pages of Norse Myth: The Dead Stone Mason
  • God of War
  • God of War
 

آموزش آنریل انجین 4آموزش آنریل انجین 4

آموزش یونیتی سه بعدیآموزش یونیتی سه بعدی

آموزش یونیتی دو بعدیآموزش یونیتی دو بعدی

آموزش سی شارپ در یونیتیآموزش سی شارپ در یونیتی

آموزش واقعیت مجازی در یونیتیآموزش واقعیت مجازی در یونیتی

آموزش گیم میکر استودیو آموزش گیم میکر استودیو GameMaker
 
 
ثبت دیدگاه
 
جهت ثبت دیدگاه باید سه روز از ثبت نام شما گذشته باشد.
 

عالی بود کیف کردم .....فقط یه چیزی رو جا انداختی یه تیکه آترئوس رو کنار مجسمه هدس نشون میده اگه میشه راجبش یه توضیح بده ممنون چون خیلی درگیرشم
و باز هم نمی خونم تا اسپویل نشه ، ممنون
ینی این فرانچاز اینقد خوبه از هر نظر گرافیک گیم پلی داستان که واقعا لایق اسمش هست بی نهایت دم سونی گرم که یه همچین گرافیکی رو پی اس معمولی داره و خیاله منم راحت کرده یه سریا میگن کریتوس قبلیه که خشم خالی بود بهتره ولی من عاشق این رابطه های عاطفیو در گیریهای مقابله با خشم کریتوسم.
بچه ها من یک نظریه دارم شاید در نگاه اول تمسخرامیز و مبتدی باشه اما انصافا بهش فکر کنید
اقا تو خدای جنگ 1 و 2 و3 کریتوس با یک سری ف.ا.ح.ش.ه نزدیکی کرد . بنظرتون احتمال داره اتروس بچه یکی از اونا باشه؟
داداچ داری اشتباه میزنی ....
اونا تو یونان بودن اینجا اسکاندیناویه
مشاهده 8 پاسخ دیگر
من همون که زنشو دیدم خر ذوق شدم
درباره تغییرات این نسخه با نسخه های قبلی، در طول سال زیاد صحبت شد بعضیا پسندیدن و بعضیا خیر...
البته من میگم روش نسخه های قبلی عالی بود و قطعا اینم عالی میشه
به شخصه بابت گیم پلی و داستان نگرانی ندارم اما دو مسئله منو میترسونه:
۱-تایمِ بازی خدا کنه کم نباشه
۲-ساخت نسخه های بعدی رو خیلی طول ندن من طاقت ندارم
بعد 4 سال به عشق همين لامصب اومدم ولي انتظار بسي ناجوانمردانه سخت است
واقعا عالیه این بازی . فقط یه سوال . این ادامه GOW 3 هست دگ ؟ ( اخه تو 3 اخرش همه چی به اف میره این الان چه جوری زندس تازه بچه هم داره )
بله ادامه 3 هست
آقا دمت گرم نقدت عالی بود