شاتل‌لند - گیم‌سنتر
فروشگاه گیفت کارت
 
فروش لپتاپ و الترا بوک فروش محصولات MSI
بازی تانکی آنلاین فروش کنسول‌‌های بازی و لوازم جانبی
نقد و بررسی قسمت اول Life is Strange: Before the Storm

 

نقد و بررسی قسمت اول Life is Strange: Before the Storm

"به قلم علی رجبی"

زمانی‌که Before the Storm معرفی شد، خیلی دوست‌داشتم بدانم که این مجموعه بدون آن قدرت‌های عجیب "مکس" و سفرهای مهیج زمانی، چگونه خواهد بود. خوشبختانه سرانجام با عرضه اولین قسمت فصل جدید این مجموعه، می‌توانم به پاسخ سوالاتم برسم. شاید LiS: Before the Storm به تنومندی و زیبایی سری اصلی نباشد اما بی‌شک کمتر از ان هم نیست و امروز می‌خواهیم به بررسی این بازی و دستپخت Deck Nine بپردازیم. 

داستان بازی با دختری 16 ساله، بداخلاق، طردشده و بشدت شر به نام "کلویی پرایس"، که نزدیک‌ترین دوست راوی نسخه اول‌ است، شروع می‌شود. در این زمان، حدودا 2 سال از مرگ پذرش می‌گذرد و او با سختی تمام، سعی در جمع‌کردن زندگی‌ دارد که درحال فروپاشی می‌باشد. فرار از مدرسه و استفاده از مخدر، تنها از کوچک‌ترین عاداتی‌ هستند که در این مدت به آن‌ها روی آورده و بطور کلی، معنای حقیقی یک "قانون شکن" را در خود ایجاد کرده‌ است. اما همه این مسائل و مشکلات، با ورود مشهور‌ترین دختر مدرسه "بلک‌ول" یعنی "ریچل امبر" تغییر می‌کند. رابطه میان این 2 شخص، در یک کلام، بسیار زیبا و دلنشین‌ است، اینکه چگونه دو دختر با شخصیت‌هایی کاملا متضاد، بعد از یک شب بهترین دوستان یکدیگر می‌شوند و نحوه برخورد آن‌ها با مشکلات شخصی خود، از مسائلی‌‌اند که به راحتی می‌توانستند بیش‌ از حد کلیشه‌ای شده و موجب رضایت مخاطب خود نشوند اما نتیجه ‌نهایی، چیزی فرای یک کلیشه بود.

 

باید گفت که داستان این قسمت بسیار رضایت‌بخش است، هرچند در ابتدا، با شروعی کمی اهسته روبه‌رو می‌شویم، اما به تدریج با ورود چهره‌های آشنا، بخصوص در سنین کمتر، دریای وسیعی از احساسات و البته صحنه‌های زیبای میان "ریچل" و "کلویی"، آن آهستگی ابتدای بازی تماما جبران می‌شود. در رابطه با چهره‌های آشنا، اعتراف می‌کنم که دیدن "نیتن پرسکات" در جوانی یکی از جذاب‌ترین صحنه‌های بازی بود. هنگامی که شخصیت های بزرگ و مهم سری اصلی را چند سال قبل از واقعیات مربوطه می‌بینید، واقعا حس خوبی به شما دست می‌دهد، آن "نیتن" زورگو و نمونه که مدرسه را کنترل می‌کرد برای مثال، در این سال‌ها یک پسر مظلوم بود که هر دانش‌اموزی به راحتی می‌توانست بر وی غلبه کند.

یا دیدن "ویکتوریا چیس" که هنوز "ملکه" مدرسه نشده بود و نسبت به "ریچل" بسیار حسود بود، این‌ها چیزهایی هستند که نشان می‌دهند نویسندگان بازی در خلق دنیای جوان و القای حس گذشته، کارشان را به خوبی انجام داده‌اند. با پیشروی داستان، همچون بازی های مشابه متوجه خواهید شد که انتخاب‌های شما نتایجی را بدنبال دارند و این باعث می‌شود که یا به عقل و حس درونی خود گوش دهید، و یا همچون خود "پرایس"، دست به خلاف زده و بیخیال باشید، انتخاب با شماست.

اما جدای از داستان، Before the Storm از لحاظ گیم‌پلی و مکانیزم بازی،  چه نوآوری هایی را همراه خود آورده‌است ؟ اولین نکته‌ای که به چشمتان خواهد آمد، این‌ است که تنها سلاح دفاعی شما در برابر دیگران، برخلاف گذشته دیگر قدرت‌های خاص نیست بلکه زبان تیز "کلویی"‌است که در مواقع لازم به دادتان می‌رسد. قابلیتی که بدنبال این قضیه در بازی معرفی می‌شود، "Backtalk" نام دارد، در حین این پروسه شما باید با حاضر جوابی و جواب‌های تند و با تکیه کردن بر کلمات حیاتی‌ای که طرف مقابل شما به زبان می‌آورد، آن‌هارا متقاعد کرده و باعث شوید که حق را به شما دهند. هرچند با خواندن این توضیحات، قابلیتی بسیار جذاب و جالب بنظر می‌آید، اما متاسفانه شما نمی‌توانید با اراده خود و هرزمان که می‌خواهید از “Backtalk” استفاده کنید و بازی خودش تعیین می‌کند که چه زمانی باید و چه زمان نباید از زبان "کلویی" بهره ببرید.

در سایر موارد، مشابه بازی های تعاملی دیگر فقط باید از بین انتخاب‌ها و دیالوگ های متعدد، یکی را برگزیده و با پاسخ و عواقب آن روبه‌رو شوید. البته در مواقعی “Backtalk” می‌تواند به ضرر خودتان تمام شود و با انتخاب‌های نادرست، باعث خراب شدن تلاش های شما در صدد رسیدن به خواسته‌تان شود. این خصلت باعث می‌شود که شما بیشتر در نقش دختر جوان غرق شوید و درست مانند آن سن، عمل و احساس کنید.

 

هرچند که "کلویی" دختری‌ ست باهوش و می‌داند که در چه زمان دهان باز کند و حرف بزند، اما در برخی نقاط بازی، شاهد جواب‌هایی هستیم که تنها جنبه تهاجمی و یا اهانت دارند، مواقعی که  برای مثال، من به شخصه ترجیح می‌دادم از یک رویه آرام‌تر استفاده کنم اما به ناچار توسط بازی، محدود می‌شدم که مسئله جالبی نیست. در رابطه با سایر دیالوگ‌ها هم، باید گفت بیشتر آنان راضی‌کننده‌اند و کلیشه‌ کمتری در آن‌ها استفاده شده‌استف بدین سبب از مکالمه کردن با دیگران خسته نخواهید شد. از دیگر آپشن‌های جدید در این بخش، به تعامل با محیط باید اشاره کرد. در نسخه‌های پیشین، "مکس" با دوربین خود عکس های یادگاری می‌گرفت، در این نسخه شما با یک ماژیک می‌توانید به گرافیتی بپردازید که انتخاب‌های متفاوتی را پیش رویتان قرار می‌دهد.

یکی از تغییرات فاحشی که در این نسخه شاهدش هستیم، تغییر موتور گرافیکی بازی از Unreal Engine به Unity‌ است که البته بدور از انتظار هم نیست، زیرا Before the Storm یک Mini-series به حساب می‌آید و طبیعی‌ است که از تمام توان و قوای موجود برای آن استفاده نشود، اما خوشبختانه با وجود موتوری نه چندان منطرح به اندازه اولی، ما شاهد بافت‌های گرافیکی مشابه و تقریبا به خوبی مجموعه اصلی هستیم و از این بابت نباید نگران چیزی باشیم. صداگذاری بازی تغییرات اندکی را با همراه دارد شاید حدود 2 الی 3 نفر، که یکی از ان‌ها خود "کلویی‌"‌است، اما این مسئله به هیچ‌وجه عذاب آور نبوده و صدای جدید وی کاملا متناسب با تیپ و سنش می‌باشد. قطعات موسیقی که در بک‌گراند نیز پخش می‌شوند، گوش‌نواز و رضایت بخش می باشند و اگر نسخه مخصوص بازی را خریداری کنید از قابلیت‌های بیشتر در این زمینه برخوردار خواهید شد.

"نکته جالب در بخش تنظیمات، استفاده از کلمه Hella!"

نکات مثبت

شخصیت‌پردازی جذاب

داستان دوست‌داشتنی به همراه دراما لازم

ساندترک‌های ماهرانه

سیستم  Backtalk

نکات منفی

شروع آهسته بازی در ابتدا

محدود بودن برخی از انتخاب‌ها

سخن آخر

برای شروع یک فصل کوتاه، می‌توان نتیجه گرفت که Before the Storm یک پیش‌دنباله درخور و زیباست، دراماهایی که در حول "کلویی" رخ می‌دهد، شخصیت‌پردازی جذاب و دوست‌داشتنی مشابه نسخه اول و گیم‌پلی‌ای تازه، باعث می‌شود که شما از عنوان جدید این مجموعه رضایت کافی را کسب کنید و برای طرفداران نیز یک تجربه واجب‌ است، پس اگر دلتان برای "آرکیدیا بی" و شهروندانش تنگ شده‌ است، از تجربه این نسخه غافل نمانید.

امتیاز قسمتِ اول: 8.5

Verdict

For a mini series, Before the Storm is a worthy prequel, the drama around Chloe, attractive and lovely characters, just like the first season and the all-new gameplay system consisting of the Backtalk option which is amazing, makes this episode a satisfactory one and a "Must" for the fans. If you're missing the Arcadia bay and its people, do not miss Before the Storm

Score: 8.5 - PC Version

نوشته شده در: 10 شهريور 1396
دسته: نقد و بررسی
این ویدئوها رو دیده‌اید؟
  • Life is Strange_ Before the Storm Gameplay
  • Before the Storm Gamescom Launch Trailer
  • Life is Strange: Before the Storm E3
 

آموزش آنریل انجین 4آموزش آنریل انجین 4

آموزش یونیتی سه بعدیآموزش یونیتی سه بعدی

آموزش یونیتی دو بعدیآموزش یونیتی دو بعدی

آموزش سی شارپ در یونیتیآموزش سی شارپ در یونیتی

آموزش واقعیت مجازی در یونیتیآموزش واقعیت مجازی در یونیتی

آموزش گیم میکر استودیو آموزش گیم میکر استودیو GameMaker
 
 
ثبت دیدگاه
 
جهت ثبت دیدگاه باید سه روز از ثبت نام شما گذشته باشد.
 

شروع آهسته رو کاملا قبول دارم !
اون شروع هیجانی که با مکث و قدرتش تو فصل اول داشتیم رو اینجا نداشتیم تو این که اصلا شکی نیست , اما به شخصا استرس این فصلش برام خیلی بالاتر بوده چون دیگه از قدرت مکث خبری نیست تا بتونی گندی که زدی رو جمع کنی !
اگه گند بزنی دیگه راه برگشت نداری تا تهش ریدی
بخاطر مکس به این فصلشم ۱۰ میدم
مرسی علی جان خسته نباشید♥
ممنون حسن جان سلامت باشید ممنون از اینکه مقاله رو مطالعه کردی، خوشحالم که مورد پسندت بوده ♥♥
سپاس بابت نقد ... نسخه اصلی اش یکی از بهترین درام های تعاملی بود که تجربه کردم و خوشبختانه نقدهای این نسخه هم در مجموع مثبت بوده
ممنون از شما که وقتتون رو در اختیار نقد فوق قرار دادین. LiS از نظر یک درام تعاملی واقعا خوبه، منم عاشق سری اصلی بودم بخصوص بخاطر حضور المنت های مربوط به فیزیک ( البته احساس می کنم باز هم قراره مشاهده یک آشوب کوانتمی جدید باشیم :دی هرچند ایدس فقط، و نمیخوام بیشتر بهش بگم یوقت درست باشه و اسپویل حساب بشه‌) که علارغم ایرادات ریزش، عملکرد خوبی داشته.
ممنون بابت نقد
فقط کاش در مورد اپیزود ویژه farewell هم توضیح میدادید
خدا کنه مثل بازی اصلی اپیزودهاش با فاصله 3 4 ماه نیاد واقعا آدم نمیتونه تحمل کنه
هیچ بازی اندازه life is strange منو تحت تاثیر قرار نداد
بعد از تموم کردن بازی تا دو هفته مدام بهش فکر میکردم
مرسی دوست عزیز، ممنون که مطالعه کردین
خب اپیزود ویژه Farewell البته جاش الان توی نقد نیست ولی بی شک در نقد قسمت سوم کامل و ریز بررسیش میکنیم، اما اینطور که پیداست این اپیزود راجب مکس قبل از ترک کردن ارکیدیا بی در کودکی توضیح میده، چیزیه که سازنده‌ها تایید کردن و عکس قسمتشم که گویای مسئلس. فعلا در همین حد اطلاعات موجوده و بعد از اتمام قسمت سوم بازی موجود میشه. من نسخه ویژه بازی رو تهیه کردم بنابراین حتما به نقد اون قسمت هم بصورت مجزا کنار نقد قسمت سوم میپردازم در آینده ;)
خیلی ممنون
فقط به نظر شما بهتره الان بخریم یا بعد از اومدن هر سه اپیزود
چون فکر کنم خیلی طول بکشه و واقعا تحمل این فاصله عذاب آوره
مشاهده 1 پاسخ دیگر
این بازی لیقاتش ده از ده هست.. نمره خیلی کم دادی
نقاط ضعف هم ازخودت دراوردی
ینی چی شروع اهسته؟!! بازی اصلا هم محدود نی
حق این بازی خیلی بیشتر از ایناست. متاسفانه یه عده هنوز درکش نکردن!
لیاقتش* خب فکرمی‌کنم چیزی که اکثر نقدها (تا به الان) سرش موافق بودن، شروع آهسته بازی از نظر داستانی بوده، یعنی میزان شوق و هیجان لازم که برای مخاطب به نمایش درمیاد رو حفظ نکرده، دارای نوسان بوده، وقتی با ریچل ملاقات میکنی نوسان ایجاد میشه دائما، یک جاش درامای خیلی شدیدی داره و یک جاش کمی بی حوصلت می‌کنه.
بازی هم از نظر انتخاب دیالوگه کماکان محدوده، برخی از نقاط بازی شما مجبوری که اهانت کنی یا هجوم بیاری و هر انتخابی هم بکنی، عواقبش در هر صورت یکسانه.
شمایی که به بازی 10 میدی و بازیو درک کردی چرا 10 ؟ این عنوان برای شما انقلابی ایجاد کرده ؟ ایا ملاک و استاندارد های گیم رو جلو زده ؟ ایا کار بالقوه‌ای کرده که سریعا هجوم میاری به نقد و میگی خیلیا درکش نکردن ؟ پس از الان هرکسی خلاف عقاید شما نقد کنه و نمره بده، ادراک نداره درسته ؟!
در‌آخر ممنون که وقت گذاشتی و مطالعه کردی( که فکرکنم اسکیپ زدی روی سخن اخر البته ) ولی در هر صورت ممنون ;)
real_madrid

بازیش خوبه نه دیگه اینقدر
مشاهده 4 پاسخ دیگر
قسمت دوم کی میاد؟
هنوز اعلام نشده دوست عزیز
خیلی ممنون بابت نقد چقدر طول کشید این اپیزود؟ از نظر زمانی؟
یک دور کامل من 2 ساعت شد سید جان، البته من یکی 2 تا کار رو ندیدم و انجام ندادم، اما بطور کلی اره 2 ساعت و اندی شد که مناسبه برای یک مینی سری
ممنون که وقت گذاشتی و نقد رو مطالعه کردی D:
من نخوندم نقد رو بخاطر اسپویل شدن
خواستم تشکر کرده باشم بابت نقد و زحمتی که کشیدین
ممنون دوست عزیز لطف دارین ;)
یه جو خیلی خوبی این بازی داره که بازی های دیگه داستانی ندارن انگار یه نوجون دختر درون خودت داره بیدار میشه و میتونی اونو حس کنی
--------
یه چیز جالب محدود بودن انتخاب ها در بعضی موارده که در بازی های تلتل هم می بینیدش در حقیقت این محدودیت بر بنا شخصیت خود بازی وجود داره در بعضی موارد ممکنه شما دوست داشته باشید بجنگید و یا آروم باشید ولی خلق و خویی شخصیت اصلی نمی زاره در حقیقت شما دارین گزینه های مغز و در گیری های اونو دنبال می کنید نه خودتونو که این بر مبنا شخصیت و چالش های روانی خود اونو که در نسخه اصلی این بازی هم وجود داشته
دقیقا ! کلویی درونت رو رها کن :دی
محدود بودن اون شکلی خوبه و تو بازی کاملا رعایت میشه اما برخی مواقع هست فقط جواب های تهاجمی میشه انتخاب کرد که خب یکم دست مخاطب میبنده.